Je bazén radost nebo starost
- Podrobnosti
8.8.2017
8.8.2017
Pořídit si bazén na zahradu je vždy velkou událostí, zvláště pokud se jedná o zapuštěný typ. Ale bazén není vždy pouze o plavání, je nutné o něj i pečovat.
Příprava po zimě
Veškeré starosti začínají odzimováním bazénu. Nejde jen o to strhnout krycí plachtu, je potřeba se dát i do čištění. To hlavně u větších bazénů není žádná sranda. Dno a stěny je potřeba pořádně vydrhnout. Existují i speciální vysavače sloužící pouze k tomuto účelu, ale jejich cena je opravdu vysoká a ne každý na to má prostředky. Většinou je tak potřeba vzít do ruky rejžák se saponátem a dát se do drhnutí.
Vyčištění vody
Do vydrhnutého bazénu už jde nalít voda. Jakmile bude plný, je potřeba zapnout pískový filtr, který zbavuje vodu pevných nečistot. Důležitá je také kontrola pH vody. To by mělo mít hodnoty mezi 7,0 – 7,4. Pokud tomu tak nebude, je potřeba použít prostředky k tomu, aby se hodnoty dostaly zase do normálu. Měření je optimální provádět každý týden a případné výkyvy ihned odstranit. Ať už je voda kyselá nebo zásaditá, negativně se projevuje nejen na samotném bazénu, ale také na zdraví všech plavců.
Ničení bakterií
Dalším důležitým ochranným prvkem v bazénu na zahradu je chemická dezinfekce. Ta zabrání šíření různých nebezpečných mikroorganismů, které mají hlavně ve stojatých vodách ideální podmínky pro své rozmnožování. Běžně se k tomuto účelu používá chlór, ale mnoho lidí na něj nereaguje zrovna nejlépe. Proto je možné zvolit si dezinfekci na bázi kyslíku. Ta však není tak účinná a je tedy nutné ji použít více, což se samozřejmě prodraží.
Střecha
Bazén by neměl mít pouze čistou vodu, ale i zastřešení. Když už ne v podobě zimní zahrady, díky které je možné prodloužit koupací sezónu o mnoho týdnů, tak alespoň ve formě zahradní pergoly. Pergola vrhá chladivý stín, který dokáže zpříjemnit posezení na břehu bazénu.