Jak vytvořit posezení na zahradě?
- Podrobnosti
6.7.2017
Chcete-li si na zahrádce vytvořit pohodlné posezení, neměly by být vaše úvahy nad koupí zastřešení pouze akademické. Nejde jen o déšť, ale i o sluneční paprsky, které hlavně v létě dokáží naši kůži pořádně potrápit.
Osvědčená konstrukce
Nejčastější nosnou konstrukcí pro zahradní stříšku je pergola ke zdi. Pořídit si ji můžete jak ve dřevěné, tak i v hliníkové verzi. Dřevo se hodí více do zahrad, kde zeleň jen bují. Kovová kostra naopak dokáže vkusně doplnit zahrady moderního střihu, pro které je příznačná dokonalá úprava. Samotná pergola nemusí mít žádné zastřešení, ale její užitnost se tím degraduje. Jelikož je v našich končinách počasí nestálé v jakémkoliv ročním období, raději si pořiďte pergolu se zastřešením.
Jakou zvolit střechu?
Volba střechy úzce souvisí s volbou materiálu pro pergolu. Pro dřevěnou pergolu můžete zvolit i tradiční střechu z tašek, ale ta se pro kovovou konstrukci příliš nehodí. Hliník se naopak dobře kombinuje s plastem, například polykarbonátem. Oba typy pergol mohou využívat k zastřešení baldachýn. Je levný a vypadá dobře. Má jen jednu chybičku, promokává. Látka baldachýnu je určena pouze ke stínění. Na dešti by neobstála ani minutu.
Levný altán
Soustředit se ale pouze na pergoly by byla chyba. Na zahradách se dobře vyjímají i altány. Většinou jde o složitější stavby z cihel a dřeva, ale v současnosti si můžete v obchodech pořídit i jejich jednodušší alternativy. Lehký altán s kovovou konstrukcí ale rozhodně nedosahuje kvalit pergol. V podstatě se jedná o jednoduchý typ stanu, který má obvykle více než jednu stěnu otevřenou. Je sice nepromokavý, ale pouze v případě slabých přeháněk. Nehodí se je používat za větru ani bouřek. Jeho hlavní výhodou je nízká cena.
Jednoduché rozhodnutí
Pokud chcete mít zastřešení na úrovni, rozhodně si vyberte pergolu nebo si na zahraděnechte postavit tradiční zahradní altán. Lehkou verzi altánu můžete používat také, ale jen za bezvětří a při mírných deštích.