Jaké vlastnosti mají dřevěné pergoly?
- Podrobnosti
21.6.2017
S příchodem jara se každému majiteli zahrady otevírá možnost zařídit si na terase nebo dále na pozemku venkovní posezení, kde může sám čerpat energii při četbě dobré literatury nebo společně s přáteli při příležitosti narozeninových oslav či jiných příjemných události.
Je potřebné zastřešení
Zřídit si takovéto posezení není žádný problém. V podstatě stačí nakoupit pár plastových židlí nebo jiný typ zahradního nábytku. Potíže však mohou nastat s příchodem deště. Když člověk sedí na zahradě sám a medituje, prostě se s prvními dešťovými kapkami zvedne, schová se do domu a dál to neřeší. Mnohem více naštve, když se takto musí přerušit zahradní párty. Veškeré plány tak mohou přijít během jedné minuty vniveč a celý večer se pokazí. Proto, aby se tak nestalo, existují dřevěné altány a pergoly.
Jednoduchá stavebnice
Altány jsou poměrně složité konstrukce. Proto se používají na soukromých zahradách čím dál tím méně. To se však netýká dřevěných pergol. Ty naopak prožívají svou renezanci. Jejich cena s příchodem prefabrikovaných typů je opravdu nízká. Každý zákazník si sice musí pergolu postavit sám, ale nejedná se o stavbu v pravém slova smyslu, spíše o práci s trochu větší stavebnicí. Jednotlivé díly do sebe dokonale zapadají, takže si každý může zastřešení s pomocí návodu zbudovat sám či s pomocí přátel.
Škodí jim počasí
Jednu vadu na kráse však pergoly dřevěné mají, bez důkladné údržby se rychle opotřebují. Na rozdíl od kovu, dřevu příliš nesvědčí sluneční paprsky ani déšť. Vysušuje se tím, respektive podléhá hnilobě. Samozřejmě se tomu dá předcházet preventivními ochrannými nátěry, které obvykle stačí aplikovat dvakrát ročně. A to na jaře a na podzim.
Vhodné podmínky
Natírat pergolu se doporučuje za klidného počasí, kdy je takřka bezvětří, není příliš horko a neprší.