Jak fungují pergoly?
- Podrobnosti
16.6.2017
Stříška na terase nebo kdekoliv jinde na zahradě je velkou přidanou hodnotou hlavně pro lidi, kteří si rádi v teplých měsících užívají venkovní sezení.
Nosná konstrukce
Střechu může tvořit i obyčejný kus plechu přimontovaný ke zdi domu, ale co se týče estetiky, není to nic extra. Mnohem lepší je využít k zastřešení pergoly. Odjakživa byly tyto konstrukce běžnou součástí zahradních ploch. V prvopočátcích sice měly spíše úlohu ozdobnou, ale v průběhu časů začaly fungovat i jako krytí proti ostrému slunci nebo také dešti. Nejedná se o žádnou předraženou záležitost. Pergoly se dnes převážně vyrábí v podobě stavebnic a jako všechny obdobné prefabrikáty, jsou cenově dostupné i pro širší veřejnost.
Dřevo je pořád v kurzu
Nejběžnějším materiálem, ze kterého se pergoly vytváří, je dřevo. Je to tradiční surovina, která se do prostředí zelené zahrady dokonale hodí. Dřevěné pergoly jsou sice náročnější na údržbu, ale tento neduh dokonale vyvažují jejich estetické vlastnosti. Konstrukce z přírodních materiálů sice nejlépe zapadnou k domům venkovského střihu nebo ke dřevostavbám, ale mohou zastřešovat i terasu moderního stylu.
Žádná údržba
V současnosti se dají pořídit i hliníkové pergoly. Tento typ pergol je velmi populární. Kombinace nízké ceny a dlouhé životnosti z nich dělají velkou konkurenci pro konstrukce ze dřeva. Údržba je v tomto případě skutečně minimální. V podstatě pergolu z hliníku stačí občas otřít od prachu nebo v případě většího ušpinění postříkat vodou z hadice. Jejich soudobý vzhled je předurčuje poskytovat zastřešení spíše u novostaveb než u rustikálně laděných domků.
Široký výběr střech
Střechu mohou tvořit různé krytiny. Dnes je moderní tvrzené sklo a plast, ale pořád se běžně používají i betonové tašky. Pro lidi, kteří chtějí opravdu něco extra, je v nabídce i otevíratelná střecha, která je však poněkud dražší.