Jakým způsobem ukotvit pergolu?
- Podrobnosti
11.5.2017
S příchodem jara přichází na většinu z nás potřeba více si užívat venkovního prostředí, které přece jen není v chladných měsících tak atraktivní. Začíná se zase více chodit do přírody a majitelé zahrad pomalu probouzejí své grily ze zimního spánku.
Kryté zahradní posezení
Grilovat venku se dá i bez střechy, pokud se tedy dokážete obrnit před všetečnými slunečními paprsky. Navíc může kdykoliv přijít déšť a vám nakonec nezbude nic jiného, než si objednat pizzu. Proto je vhodné si na zahradu pořídit alespoň malou pergolu. Toto zastřešení je cenově dostupné a poměrně snadno smontovatelné. Zahradní pergola dokáže nejen plnit funkci bezpečného přístavu před deštěm, ale zároveň se jedná i o dekoraci, která pomůže navýšit dobrý dojem ze zahrady.
Vybírejte pečlivě
Pergolu byste si měli vybrat podle toho, jestli dokáže splynout s okolní architekturou. Pokud potřebujete venkovní zastřešení třeba na chatu, rozhodně si nevybírejte konstrukci z kovu. Mnohem lépe se do takového prostředí hodí dřevěná pergola. Její nevýhodou je sice nižší životnost, ale s časem, plísněmi i dřevokazy se dá účinně bojovat pomocí pravidelných ochranných nátěrů.
Ukotvení do země
Stavebnicové pergoly složíte poměrně snadno. Podle návodu to jde opravdu rychle. Horší je to s ukotvením. K tomuto účelu se nejčastěji využívají betonové patky, které se zabudují do země a vytvoří podloží pro instalaci podpěr. Zde jsou ale nezbytná přesná měření a v případě, že se vám zahrada i mírně svažuje, je potřeba kopeček zarovnat. Použijete-li ale zemní vruty, tyto starosti vám odpadnou. Prostě ty správné vruty nedokroutíte úplně nakonec, ale tak, aby s protějšími byly v rovnováze.
Jednoduchá manipulace
Zemní vruty dokážou unést i mnohem robustnější konstrukce, třeba dřevostavby. Přitom se s nimi velice snadno pracuje. Za pár desítek minut můžete mít pro pergolu připravené základy. Budování podloží je často i několikadenní záležitost.