Střecha na verandu
- Podrobnosti
24.4.2017
Zahradní večírky jsou nedílnou součástí letních měsíců, ale co dělat, když se najednou přiženou mraky a spustí se liják?
Jednoduchá konstrukce
Zběsilý úprk hostů do domu pokaždé, když to vypadá na déšť, není zrovna elegantním řešením problému. Mnohem lepší je pustit jeden či dva chlupy a pořídit si na zahradu zastřešení. Není vyloženě nezbytné budovat drahý a konstrukčně poněkud složitý altán, bohatě postačí pergola. Bydlíte-li v moderně laděném stavení, sáhněte po kovové pergole, ale pokud obýváte pouze řadový domek či dokonce dřevostavbu, volbou číslo jedna by pro vás mělo být dřevo.
Upoutání k domu
Zahradní pergoly se dají umístit jak přímo na verandu, tak i kamkoliv na zahradu. Dřevěná pergola ke zdi má výhodu ve větší stabilitě, ale je potřeba vybrat typ, který bude ladit s terasou. To u volně stojící stavby řešit nemusíte, zvláště disponujete-li rozlehlou zahradní plochou. Aby samonosná pergola stála pevně, je nezbytné rovné podloží. Na svažitém terénu nestavte ani psí boudu. Pro kostru není třeba vytvářet základy, ale betonové patky, do kterých se konstrukce ukotvuje, jsou nezbytné.
Základní ošetření
Pokud si zvolíte některou z dřevěných pergol, připravte se na pár starostí navíc. Přírodní materiály nejsou kov, je potřeba se o ně starat. Základem by měly být ochranné nátěry. Ty se za běžných podmínek aplikují pouze dvakrát do roka. Je však potřeba natřít veškeré dřevěné části. Nátěry fungují jako odpuzovač dřevokazného hmyzu a zároveň štít před slunečními paprsky. Při nalezení vybledlého místa je nutné poškozený úsek obrousit a znovu natřít. U nových pergol ale stačí minimálně po dobu pěti let pouze rutinní nátěry na jaře a na podzim.
- Tip: levné pergoly
Vlastní výroba
Pokud máte vlastní zahradu, postavit si na ni pergolu by mělo být automatické. Není nutné kupovat novou, tyto konstrukce se dají postavit i svépomoci. Stačí mít materiál a fištrón.