Pergola proti dešti
- Podrobnosti
14.4.2017
Nechcete při venkovní grilování riskovat zmoknutí? Pořiďte si pergolu. Jedná se o elegantní zastřešení, které na zahradu rozhodně patří.
Nejen na terasu
Zahradní pergoly mohou fungovat jako samonosné či polonesené konstrukce. První typ můžete v podstatě postavit kdekoliv na zahradě, jen je potřeba před samotným ukotvením vytvořit vhodný typ podloží, nejlépe betonový podklad. Polonesená pergola je zčásti přimontovaná k domu, zčásti pak její stabilitu zajišťují betonové kotvy. Samostatná konstrukce se pořizuje do velkých zahrad, v případě menší zelené plochy se pergola připojuje k domu a tvoří tak v podstatě zastřešení verandy.
Materiál z lesů
Hliník se dnes využívá ke konstrukci pergol velice často, ale pro mnoho lidí jsou jedničkou pořád dřevěné pergoly. Přírodní materiál má své osobité kouzlo a vyzařuje z něj duše, což se o hliníku nebo plastu říct nedá. Je sice pravda, že je potřeba se o dřevo i trochu starat, ale ani náhodou to není každodenní práce. Pokud investujete peníze do kvalitních laků, bohatě postačí ošetřit dřevěnou pergolu ke zdi jednou až dvakrát ročně. Díky ochranným nátěrům se do ní nepustí dřevokazný hmyz a razantně se zpomalí její stárnutí.
Nábytek na ven
Stejně jako zastřešení je důležitý i výběr nábytku. Přece nechcete venku sedět na holé podlaze. Ne každý má peníze na kvalitní zahradní nábytek, což vůbec nevadí, jelikož se dají pořídit i mnohem levnější alternativy z kovu. Ten sice nemá tak atraktivní vzhled jako dřevo, ale z estetického hlediska je to pořád akceptovatelná varianta. Určitě byste si však na zahradu neměli pořizovat plastové posezení. Jeho jedinou předností, krom nízké ceny, je schopnost vydržet plavat na hladině. Alespoň na chvíli.
Skvělá investice
Zastřešení zahradního plácku nebo verandy je rozhodně dobrým nápadem. A nemusíte kvůli tomu každý víkend pořádat večírky na čerstvém vzduchu, ve stínu pergoly se dá i krásně lenošit.