Tradiční dřevěné pergoly
- Podrobnosti
13.4.2017
Posedávání s přáteli na terase je oblíbenou kratochvíli mnoha majitelů rodinných domů. Příjemné chvilky ale mohou narušovat ostré sluneční paprsky nebo je zcela překazit déšť.
Střecha nad hlavou
Proto je důležité mít terasu zastřešenou. To se dá snadno zařídit, stačí si postavit nebo koupit pergolu. Jelikož ne každý je zdatný stavitel, druhá možnost je obvykle častější. Výběr pergol je skutečně bohatý. Prodejci lákají zákazníky nejen na nízké ceny, ale i na povedený design . S pergolou totiž nedostanete pouze chladivý stín, ale i nový estetický prvek. Proto musíte být při výběru skutečně ostražití, nová konstrukce by měla být architektonickým doplňkem domu a zahrady, ne cizorodým elementem.
Přírodní materiál
To, jak bude pergola v celkovém kontextu působit, není pouze záležitostí designu, ale i použitého materiálu. Ocelová stavba, která se opírá se o malebnou chaloupku, by rozhodně nevypadala příliš dobře. Pokud nechcete nic pokazit, je lepší zaměřit se primárně na dřevěné pergoly. Ty vypadají vzhledně jak u starších staveb, tak i u moderní architektury. Dřevěná pergola ke zdi ale nejlépe pasuje k dnes už poměrně rozšířeným dřevostavbám. A to hlavně díky stejnému použitému materiálu.
Pozor na červotoče
Zahradní dřevěné pergoly ale mohou být i velice problémové. Na rozdíl od kovových konstrukcí jsou náchylné k postupnému stárnutí. Tento proces lze zpomalit pomocí ochranných olejů, které dodávají dřevu lesk a brání jeho vysychání. Nepřítelem ovšem není pouze čas, ale i různý dřevokazný hmyz. I proti tomu se dá bojovat speciálními nátěry. Ty by se měly aplikovat minimálně dvakrát za sezónu. V případě potíží i častěji.
Výhodná koupě
Pergola k terase neodmyslitelně patří. Nemusí se jednat o tu nejdražší verzi, bohatě postačí tradiční zastřešení podepřené z části domem a zčásti dřevěnou konstrukcí.