Zastřešení chrání před sluncem i deštěm
- Podrobnosti
4.4.2017
Už se nechcete na zahradě spálit od sluníčka nebo si naopak nepřejete, aby vás při grilování přepadl déšť? Nejjednodušším řešením je pořídit si zastřešení.
Moderní střechy
Základní stavbou pro každé zahradní zastřešení by měla být pergola. Jedná se o konstrukci, která může chránit verandy jako součást domu nebo může působit jako samostatná stavba. Zastřešení pergoly si můžete zvolit klasické nebo moderní. Tradičním představitelem ochrany před deštivým počasím jsou sedlové tašky. Pokud ale dáváte přednost modernímu stylu, určitě vás osloví zpevněné sklo nebo polykarbonát. Dobrým kompromisem mezi oběma styly může být posuvné zastřešení.
Bezúdržbová konstrukce
Kostra jako taková je stejně důležitá jako zastřešení. Ta drží vše pohromadě. Pokud pomineme konstrukci z plastu, který je dnes již pasé, máme na výběr pouze dva materiály – hliník a dřevo. Hliníkové pergoly rozhodně působí mnohem stabilněji. Navíc kov nepotřebuje žádné ošetřování. Nemusí ale sednout každému. Navíc použití kovu je limitované také designovými možnostmi. U dřevostavby by hliníková konstrukce působila nanejvýš podivně. Řada konstrukcí je navíc dnes řešena tak, že si ji můžete jdeniduše smntovat svépomocí - tzv. pergoly stavebnice.
Více práce
Dřevo jsou spolu s kamenem nejtradičnějšími materiály a hodí se snad všude. Jeho nevýhodou je stárnutí. Dřevěné pergoly se tak musí pravidelně ošetřovat, jinak bude budou trámy měnit vzhled a bude docházet k odlupování. Nároky na údržbu ale nejsou nijak drastické. Obvykle postačí dvakrát za sezónu natřít celou kostru ochrannými nátěry, které odradí dřevokazný hmyz a zmírní negativní dopady slunečního záření.
Záleží na prioritách
Volba materiálu pro pergolu nemusí být tak snadná, jak se může na první pohled zdát. Kov i dřevo mají svá pro i proti. Umístit hliníkovou konstrukci nelze z estetického hlediska kamkoliv. Dřevěná pergola působí dobře v jakémkoliv prostředí, ale nezbytné ošetřování může mnoho lidí od koupi odradit.