Vyberte si správný typ pergoly
- Podrobnosti
3.4.2017
Pergoly jsou známé od pradávna. Dříve sloužily jako podpora rostlin a vinné révy, zatímco dnes plní účel relaxační.
Relax pod pergolou
Relax pod dřevěnou pergolou vám umožní načerpat potřebnou energii. Pergoly jsou stavby bez zastřešení, proto nenahradí markýzu nebo altán. Moderní pergoly se však již prodávají jako zastřešené varianty. Pergoly uplatníte v zahradě, na terase či v parku.
Pergola jako součást domu
Pergola ke zdi zastřešená může výrazně ovlivnit vzhled vašeho domu. Pod pergolou bude skvěle vypadat váš luxusní zahradní nábytek, zahradní sedačky, houpačky či jednoduché lavice a malé stolky. Obytnou plochu pergoly upravíte také umístěním krbu nebo grilu.
Druhy pergol
Pergoly lze rozdělit podle typu montáže nebo materiálu. Zahradní pergoly mohou být součástí zdi domu, garáže, mezi dvěma opěrnými zdmi. Existují samostatně stojící pergoly, jako jednoduché nebo dvojité varianty. Dřevěné pergoly se vyrábí nejčastěji z jehličnatých stromů. Použití dubu či buku je finančně nákladnější. Nenáročné na údržbu jsou hliníkové pergoly.
Stavba pergoly
Než postavíte pergolu, je potřeba udělat přípravné práce. Nejprve je potřeba vybetonovat základové patky, které umístíte do nezámrzné hloubky cca 80 - 100 cm. Do jámy nasypte štěrk a zalijte ji betonem, který musí alespoň týden tvrdnout. Montáž pergoly proveďte na zemi, teprve potom konstrukci umístíte do držáků, které jste přidělali na betonové patky. Dřevěná pergola se nesmí dotýkat země. Pergolovou stavebnici složíte ve dvou lidech za pár hodin, případně si můžete objednat u dodavatele také odbornou montáž. Ke stavbě pergoly nepotřebujete žádné speciální nářadí. Dřevěnou pergolu poté napusťte impregnací nebo natřete ochranným lakem.